Pierwsza wizyta

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u neurologopedy?

To naturalne, że przed pierwszą wizytą odczuwasz napięcie i niepewność. Chcę jednak zapewnić, że w gabinecie Medineura każdemu pacjentowi okazujemy życzliwość, troskę
i zrozumienie – niezależnie od wieku i problemów, z jakimi przychodzi.
W trosce o komfort Twój i Twojego dziecka przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże
Ci przygotować się do pierwszej wizyty. Dzięki niemu skompletujesz wszystkie niezbędne informacje i nastawisz na badanie siebie i dziecko.
Jeśli jednak coś nadal budzi Twoje wątpliwości lub masz pytania – skontaktuj się ze mną!

Do zobaczenia w gabinecie!

WIZYTA DZIECKA

Pierwsza wizyta u każdego specjalisty może być dla dziecka stresująca. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przygotować do niej siebie i dziecko. Dzięki temu oszczędzimy stresu zarówno jemu, jak sobie.
Rodzicu, nie ukrywaj przed swoim dzieckiem wizyty. Wytłumacz mu, do kogo i w jakim celu idziecie.

Opowiedz, czego może się spodziewać w jej trakcie. W gabinecie dziecko będzie mogło bawić się zabawkami (zgodnie z moimi wskazówkami) i opowiadać, co widzi na pokazywanych mu obrazkach.

Zajrzę też do buzi, nosa i ucha – będę używać latarki i lusterka.

Czego potrzebujesz na wizytę z dzieckiem?
– Książeczka zdrowia i wypis ze szpitala (jeśli dziecko było hospitalizowane) lub inną dokumentację medyczną dziecka.
– Informacje na temat ciąży i rozwoju dziecka:
     Jak przebiegała ciąża i poród,
    Czy matka dziecka brała w jej trakcie leki lub chorowała?
    Jak przebiegał dotychczasowy rozwój motoryczny (fizyczny) dziecka: kiedy i jak długo raczkowało, kiedy samo         siedziało i pewnie chodziło, kiedy zaczęło wypowiadać pierwsze słowa, jak mowa rozwijała się z czasem.
    Zastanów się, w jakim momencie zaniepokoił Cię rozwój dziecka, czy wiążesz to z jakimś wydarzeniem?
– Dokumentacje z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub opinie z przedszkola lub szkoły – jeśli posiadasz.
– Coś do zjedzenia – jogurt, chrupki, kanapkę czy jabłko, coś do picia. Nie karm dziecka bezpośrednio przed wizytą, po to, by w jej trakcie miało ochotę coś zjeść (obserwowanie, jak dziecko je, jest elementem diagnozy).
– W przypadku mniejszych dzieci (niejedzących samodzielnie), weź wszystkie łyżeczki i widelce, którymi je karmisz i kubek, z którego dziecko pije.

W przypadku maluszków karmionych butelką zabierz tę, z której korzysta na co dzień. Weź też smoczek, jeśli dziecko go używa.

Ulubiona zabawka dziecka, żeby miało przy sobie coś, co zna i da mu poczucie bezpieczeństwa.
Przygotuj sobie listę pytań, które chcesz mi zadać w gabinecie, na kartce lub w innym miejscu, do którego masz łatwy dostęp (np. smartfon).

WIZYTA OSOBY DOROSŁEJ

Czego potrzebujesz na wizytę osoby dorosłej?

– Informacje od specjalisty, który kieruje pacjenta na wizytę do mnie (ortodonta, stomatolog, neurolog, laryngolog, psycholog itp);
– Kartę informacyjną ze szpitala (jeśli zaburzenia mowy i/lub jedzenia są skutkiem udaru niedokrwiennego bądź krwotocznego mózgu, urazu, guza, nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani itp.);
– Wyniki konsultacji i badań laryngologicznych, audiologicznych (badania słuchu) oraz neurologicznych (EEG, MR i TK głowy), jeśli były przeprowadzane;
– Jeśli pacjent korzysta z ruchomego aparatu ortodontycznego – proszę o jego zabranie na wizytę.

Jeśli pacjent ma problemy z komunikacją/porozumiewaniem się, proszę o przyjście na wizytę z osobą, z którą spędza najwięcej czasu.
Przygotuj sobie listę pytań, które chcesz mi zadać w gabinecie, na kartce lub w innym miejscu, do którego masz łatwy dostęp (np. smartfon).